Jesteś pewien, że widziałeś już wszystko?

Zapisz się na nasz Newsletter, aby otrzymywać materiały szkoleniowe oraz informacje o nowościach!

Sprawdź gdzie kupić

infolinia

801 130 023

info@novitus.pl

Projekt Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla kas opublikowany na stronach RCL

21 Lipiec 2017

Promesa Novitus On-line Ready

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany długo wyczekiwany projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Pełna treść projektu Rozporządzenia tutaj.

Jest to wersja projektu, która została zaakceptowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Po ewentualnych korektach legislacyjnych projekt ten zostanie przekazany do notyfikacji w UE.

Projekt ten określa jedynie warunki techniczne dla kas onlineowych, a więc informacj ekonieczne dla producentó urządzeń fiskalnych. NIE MA W NIM TERMINÓW, kiedy i kto będzie musiał instalować te kasy. Te informacje zostaną zawarte w zupełnie innym rozporządzeniu (w sprawie warunków stosowania kas przez podatników), które ukaże się pod koniec roku. Nie ma również terminów przeglądów technicznych kas (chociaż wymagania dla kas oczywiście przewidują wykonywanie i raportowanie przeglądów technicznych i to w trybie serwisowym, wywoływanym lokalnie na kasie). Gdy projekty pozostałych rozporządze zostaną upublicznione, natychmiast poinformujemy naszych Partnerów.

W porównaniu do wcześniej znanych wersji projektu (nad którym pracowali przedstawiciele producentów i importerów kas fiskalnych) w obecnej wersji nie ma jasno określonego systemu, do którego przekazywane będą dane z kas onlineowych (wcześniej określone to było jako REPOZYTORIUM). Nie ma również możliwości dokonania przez producenta homologacji samego oprogramowania kasy, która już ma homologację. W tym projekcie jakiekolwiek zmiany w kasie, w tym oprogramowania, zobowiązują producenta do przeprowadzenia pełnego procesu homologacji całego urządzenia. Pozostawiono możliwość aktualizacji oprogramowania w już pracującej kasie na nowe, które wraz z nową wersją kasy zostało zahomologowane.

Nie ma również precyzyjnie (jak wcześniej) określonego Kodu Nabywcy, a więc identyfikatora, po którym kasa mogła przesłać klientowi eParagon lub eFakturę.

Ciekawostką wynikającą z obecnie opublikowanego projektu Rozporządzenia jest możliwość produkowania i wprowadzania do obrotu przez producentów kas z elektroniczną kopią paragonu aż do 2023 roku. Czyli przez najbliższe lata kasy onlineowe oraz kasy z elektroniczna kopią będą mogły być stosowane równolegle (wybiórczo) przez podatników.

 
 
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus
 • Novitus